XV Powiatowy Dzień Kukurydzy w Rypinie

Już po raz piętnasty rolnicy spotkali się na Powiatowym Dniu Kukurydzy, który corocznie odbywa się w innym  gospodarstwie w innej gminie powiatu rypińskiego. W tym odbyło się w ostatni czwartek sierpnia. Poletko demonstracyjne zostało przygotowane w miejscowości Pręczki (gmina Rogowo). Pogoda tego dnia wyjątkowo dopisała. Na polowe warsztaty przybyła liczna grupa zainteresowanych tematem rolników. 

Zgromadzeni na spotkaniu rolnicy mieli okazję wysłuchać specjalistycznego wykładu na temat „Zakiszacze – produkty poprawiające efektywność żywienia bydła mlecznego”, który wygłosił Marcin Wojcieszek z BIOMIN Polska. Prelegent podzielił się wiedzą jak przygotować i zadbać o kiszonkę, aby nie stracić jej najważniejszych wartości nie tylko na etapie zakiszania, ale również w tracie przechowywania.

XV Powiatowy Dzień Kukurydzy to doskonała okazja dla rolników uprawiających kukurydzę do spotkania z przedstawicielami ośrodków hodowlanych, zapoznania się z materiałami edukacyjnymi jak również możliwość uzyskania doradztwa na temat technologii uprawy i ochrony tej rośliny. Na przygotowanym polu zaprezentowane zostały 42 odmiany z 8 firm oferujących nasiona kukurydzy (RAGT, Syngenta, Pionner, Saaten-Union, HR Smolice, KWS, Euralis, FarmSaat). Ochroną roślin zajęła się firma Bayer. W dalszej części spotkania przedstawiciele poszczególnych firm nasiennych omówili charakterystykę konkretnych mieszańców kukurydzy wysianych na poletkach. Eksperci zapoznali słuchaczy z nowościami odmianowymi oraz udzielali porad odnośnie doboru wczesności odmiany w zależności od kierunku jej użytkowania. Plantatorzy kukurydzy mogli sprawdzić dojrzałość ziarna, wielkość i  ukształtowanie kolb oraz porównać wzrost i rozwój poszczególnych odmian.

Bezpośredni nadzór nad uprawą kukurydzy, pielęgnacją poletek oraz sprawami organizacyjnymi zajęli się pracownicy PZDR w Rypinie. Po zakończeniu części warsztatowej uczestnicy pokazu kontynuowali spotkanie przy wspólnym posiłku zorganizowanym dzięki wsparciu głównego sponsora, którym od lat jest Spółdzielnia Mleczarska ROTR w Rypinie, a także działających w branży rolniczej firm: Ampol-Merol, Narolco oraz wcześniej wymienionych firm nasiennych.

 

 

Tekst Karolina Więcławska,

fot. Agnieszka Szczepańska, Jolanta Tyburska,

Grzegorz Podszucki, Jarosław Puciński

Kujawsko-Pomorski Ośrodek

 Doradztwa Rolniczego