Wyjazd studyjny – od bacówki do fabryki, dobre praktyki

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
,,Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”,
„Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszar ów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”
Projekt opracowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

 

A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady…

czyli ,,Wyjazd studyjny – od bacówki do fabryki, dobre praktyki”

W dniach 29 sierpnia do 2 września 2017 r. odbył się wyjazd studyjny do województwa podkarpackiego. Był to projekt ogólnopolski obejmujący 5 województw: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie oraz podkarpackie. Uczestnikami byli reprezentanci ze świata nauki, ośrodków doradztw rolniczych, regionalnych związków hodowców owiec i kóz oraz hodowcy.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Chorzelów, gdzie zostali ciepło powitani przez pracowników Zakładu jak i samego Prezesa Jerzego Fijała. Odbyło się szkolenie, podczas którego została przedstawiona działalność Instytutu i zaprezentowana część związana z małymi przeżuwaczami – ich alternatywnym zastosowaniem oraz przedstawione zostały najnowsze wyniki badań, prowadzone przez Instytuty Zootechniki (materiały do pobrania znajdują się na stronie). Później zwiedzono Instytut Zootechniki, gdzie pokazana została owca rasy świniarka, bardzo odporna na choroby w szczególności na kulawkę, dzięki temu może być wykorzystana do spasania na terenach podmokłych w całym kraju.

W kolejnych dniach hodowcy ugościli przybyłych w swoich domach i oprowadzali po gospodarstwach. Były to gospodarstwa zarówno owczarskie jak i koźlarskie w miejscowościach: Lutowiska (gdzie uczestnicy zostali dodatkowo powitani przez przedstawicieli Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale), Osławice, Mszana oraz Dębowiec. Hodowcy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami a producenci serów częstowali serami własnej produkcji. W restauracji Trafunek w Dębowcu można było spróbować wielu dań z mięsa owczego, uczestnicy byli zachwyceni różnorodnością i smakowitością potraw. Hodowcy opowiadali również o swoich problemach związanych z hodowlą zwierząt – głównymi problemami w województwie podkarpackim jak i w innych województwach są problemy z ubojem zwierząt na własne potrzeby, dodatkowo na górzysto-leśnych terenach istnieje problem drapieżników a mianowicie wilków, które z jednej strony wyłapują najsłabsze osobniki ale też i jagnięta.

Celem wyjazdu studyjnego jest promowanie hodowli małych przeżuwaczy oraz promocja produkcji serowarskiej i produktów z mięsa owczego i jagnięcego. Pokazane praktyki promowały jakość życia na wsi i promowały wieś jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego. Znacząco ułatwiły transfer wiedzy między samymi uczestnikami jak i pracownikami Instytutu Zootechniki i hodowcami z województwa podkarpackiego. Upowszechniona została wiedza w zakresie innowacyjnych rozwiązań w hodowli małych przeżuwaczy przez doktorów z Instytutu Zootechniki podczas szkolenia w Chorzelowie. Hodowla owiec może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wełna może być użyta jako materiał izolacyjny w budownictwie zamiast waty szklanej czy styropianu, dodatkowo owce mogą być wypasane na wałach przeciwpowodziowych, chronią bioróżnorodność gatunkową na użytkach zielonych i eliminują niepożądane rośliny. Z naukowego punktu widzenia zostały przedstawione jako model badań medycznych; dzięki budowie anatomicznej i fizjologii niektórych narządów są modelem badawczym wykorzystywanym w kardiologii, ortopedii, chirurgii jamy brzusznej i chirurgii ogólnej.

Założone cele zostały spełnione, zdobyta wiedza przysłuży się uczestnikom z odmiennych województw a niezapomniane podkarpackie widoki, smak kozich serów, jagnięciny i życzliwość tamtejszych ludzi pozostanie w pamięci ludzi na długo.

Tekst, foto: Anna Mońko, KPODR Minikowo

Foto: Marta Adamowicz KPODR, Krystyna Plata PODR, Anna Mońko KPODR

 

Historia zakładu doświadczalnego IZ PIB Chorzelów Sp. z o.o. Stanisława Kuczera prezentacja

Hodowla owcy rasy świniarka Daniel Panek prezentacja

aspekty chowu i hodowli owiec Anna Jarzynowska prezentacja

Alternatywne wykorzystanie owiec Jacek Sikora prezentacja

 

Autokar w Minikowie

 

Hotel w Mielcu

 

W oczekiwaniu na odjazd

 

Szkolenie w Chorzelowie

 

Prezes Instytutu Zootechniki w Chorzelowie – Jerzy Fijał

 

Szkolenia ciąg dalszy

 

Owczarnia w Chorzelowie

 

Owczy pęd świniarek

 

Uczestnicy przed Instytutem Zootechniki w Chorzelowie

 

Odwiedziny w pierwszym gospodarstwie u Pani Renaty Kozdęby hodowczyni owiec czarnogłówek

 

Odwiedziny w drugim gospodarstwie u Państwa Dal produkujących sery kozie

 

Zagroda edukacyjna

 

 

 

 

Odwiedziny w trzecim gospodarstwie u Państwa Maziejuków produkujących sery kozie…

 

….. gdzie były piękne widoki

Własciciel  trzeciego gospodarstwa Wawrzyniec Maziejuk

 

 

Odwiedziny w czwartym gospodarstwie u Państwa Mroczków posiadających owce mieszańce

 

Chwila wytchnienia podczas intensywnej podróży

 

Degustacja serków kozich

 

Koźlarnia

 

Owcze sery i bacówka

 

Sery owcze jak widać cieszą się dużym zainteresowaniem

 

Skórki owcze na tle panoramy bieszczadzkiej

 

Zagroda serowa

 

 

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.