Bitwa Regionów w wydaniu kujawsko-pomorskim

Nieprzypadkowo, bo 15 października, czyli w dniu, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Kobiety Wiejskiej, odbył się II etap VII edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich Bitwa Regionów. To właśnie one – gospodynie, mieszkanki obszarów wiejskich – były wyjątkowymi bohaterkami dnia.

Członkinie kół gospodyń wiejskich, zwyciężczynie w/w konkursu na szczeblach powiatowych, stanęły w szranki „bijąc się” o laury w branży kulinarnej. Organizatorem konkursu jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przedmiotem konkursu było przygotowanie tradycyjnej potrawy regionalnej (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia, które brało udział w konkursie. Potrawy miały być związane z danym obszarem geograficznym i wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów.

Całe wydarzenie miało miejsce w pięknej, nowoczesnej Sali Sportowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu.  Jego organizatorami, oprócz Szkoły,  byli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nasz Ośrodek, obok innych instytucji z branży okołorolniczej, aktywnie uczestniczył w wydarzeniu, organizując swoje stoisko promocyjne. Obecny był również zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Ryszard Zarudzki. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyło wiele innych znamienitych gości, takich jak: Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł na Sejm RP, dr Joanna Borowiak – poseł na Sejm RP, Józef Łyczak – senator RP, Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski, Halina Szymańska – prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dyrektorzy wojewódzkich placówek ARiMR, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz włodarze powiatu włocławskiego i okolicznych miast i gmin. Tak szacowne grono świadczy o randze wydarzenia i choć, tak ja wspomniałam – gospodynie były tego dna najważniejsze, to spotkanie było dobrą okazją do wręczenia symbolicznych czeków. Z rąk wojewody oraz pani poseł Joanny Borowiak  odebrali je Aneta Jędrzejewska- Członek Zarządu Województwa oraz Marek Wiliński, Burmistrz Lubienia Kujawskiego. Były to zapowiedzi środków pieniężnych przekazanych do samorządów z Programu Inwestycji Strategicznych, edycja piąta – Rozwój Stref Przemysłowych. Program ten działa w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce mogą pozyskiwać z niego bezzwrotne dofinansowania inwestycji m.in. w drogi, transport publiczny, kanalizacje, szkoły czy boiska.

Przejdźmy jednak do meritum, czyli naszej kulinarnej bitwy. W konkursie wzięło udział 16 załóg, które prezentowały znakomite dania. Potrawy prezentowane przez gospodynie z KGW to kwintesencja tradycji kulinarnych Kujaw i Pomorza. Dania zadziwiały swoją pomysłowością i stopniem trudności ich przygotowania. Ponadto widać było, jak ważna jest tradycja, z której nasze gospodynie potrafią głęboko czerpać. Imponował również sposób serwowania potraw. Prezentowane dania z powodzeniem mogłyby znaleźć się w menu najlepszych restauracji. Jednym słowem – pełen profesjonalizm. Gospodynie postarały się niesamowicie, a ich kunszt nie zna granic, o czym przekonali się członkowie komisji konkursowej. W jej skład weszli: Jolanta Sobecka – dyrektor Kujawko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu, Michał Krzemkowski – przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy Bydgoszcz, Edyta Cieślak – przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Komisji przewodniczył Tomasz Welter – ekspert kulinarny, Trener Reprezentacji Polski Kucharzy Wojskowych na Culinary World Cup Luksemburg 2018, zdobywca brązowego medalu na Olimpiadzie Kulinarnej Erfurt 2012. Panie raczyły komisję przygotowanymi na konkurs specjałami. Prezentując je musiały również przedstawić ich tradycję wytwarzania oraz odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane przez komisję. Zadanie nie było więc łatwe, emocje zaś ogromne.  Jurorzy mieli trudne zadanie, trzeba było bowiem wybrać zwycięzców. Podczas oceny prac konkursowych brano pod uwagę takie elementy, jak walory degustacyjne potraw (smak i zestawienie smakowe składników, aromat potrawy,  tekstura poszczególnych elementów potrawy), wykonanie i sposób prezentacji potrawy konkursowej (proporcjonalność dania, estetyka prezentacji potrawy na talerzu, kolorystyka, kreatywność) oraz regionalne elementy dekoracyjne i estetyka wyglądu.

W trakcie obrad jury odbył się ciekawy panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji, KRUS oraz KOWR dotyczący roli i możliwości kobiet zamieszkujących obszary wiejskie. Mówiono o możliwościach, jakie otworzyły się przed kołami gospodyń wiejskich, które mogą się ubiegać o wsparcie finansowe za pośrednictwem ARiMR, co bardzo pozytywnie wpłynęło na ich rozwój, powstało dużo nowych kół, wiele też się reaktywowało. Efekty ich działalności można było zaobserwować w Kowalu, stoiska przyciągały wzrok i zachwycały pomysłowością. Wskazano, jak wielkie szanse otworzyły się dla kół gospodyń wiejskich i jak ważne jest ich zaangażowanie w promocję żywności tradycyjnej i regionalnej oraz w inne formy aktywizacji mieszkańców terenów wiejskich.

Nie sposób wspomnieć o wspaniałej oprawie artystycznej wydarzenia, o którą zadbali gospodarze miejsca pod kierownictwem p. Andrzeja Zdrojewskiego, dyrektora Zespołu Szkół w Kowalu. Ucho cieszyły występy  chóru szkolnego z repertuarem pieśni ludowych, patriotycznych i rozrywkowych, a także Orkiestra dęta OSP Grabkowo.

Pora odkryć karty i zaprezentować zwyciężczynie wojewódzkiego finału „Bitwy Regionów”. Wyróżnienie otrzymało KGW Komaszyce (powiat inowrocławski) za tradycyjne kujawskie danie przygotowane z ziemniaków – Pirzok kujawski. III miejsce uzyskało KGW Borzyszkowo (powiat sępoleński) prezentujące Kaczkę konfitowaną z kapustą szmurowaną – danie bardzo pracochłonne, stanowiące wirtuozerię smaku. II miejsce uzyskało KGW „Nowinka” z Nowego Ciechocinka (powiat aleksandrowski) za Pierogi z siekaną gęsiną, promujące spożycie mięsa gęsiego, tak popularnego na Kujawach i Pomorzu. Bitwę zaś wygrała bezkonkurencyjnie Szynka parzona z kością – wielkanocna, którą przyrządziły panie z KGW w Krzekotowie (powiat mogileński). Stanęły one na szczycie umiejętności kulinarnych. Danie to będzie reprezentowało nasze województwo w Fiale Ogólnopolskim Bitwy Regionów. Jako że była to bitwa regionów, można podsumować, że wygrały ją Pałuki, przed Kujawami i Krajną.

Moje osobiste zdanie jest takie, iż wszystkie potrawy zasłużyły na wyróżnienie i już sam fakt prezentowania ich na wojewódzkim finale konkursu to wielki sukces i święto tradycji kulinarnych. Tak samo pomyśleli organizatorzy, dlatego każde uczestniczące koło otrzymało z rąk p. minister Anny Gembickej nagrody za udział w konkursie. Wręczała ona również nagrody zwycięzcom. Serdecznie gratulujemy wszystkim paniom i życzymy dalszych sukcesów kulinarnych i nie tylko!

Anna Dykczyńska
KPODR w Minikowie
Oddział w Zarzeczewie

image_pdfimage_print