Wiejska e-skrzynka – prosto od rolnika

Wiejska e-skrzynka skupia lokalnych, producentów żywności z województwa kujawsko-pomorskiego m.in. rolników prowadzących Rolniczy Handel Detaliczny (RHD), działalność Marginalną Lokalną Ograniczoną (MLO), gospodarstwa ekologiczne i pasieczne.

Inicjatorem i liderem stworzonej Grupy Operacyjnej jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. W celu testowania różnych modeli sprzedaży żywności produkowanej przez rolników, wytwórcy, Ośrodek oraz Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy, korzystając z  działania „Współpraca” stworzyli konsorcjum. Projekt będzie realizowany w przyszłym roku, dzięki niemu powstanie m.in. platforma internetowa, sklepy przyzagrodowe, a potencjalny konsument będzie miał możliwość wybrania dogodnej formy zakupu.

 

Wielka premiera wiejskiej e-skrzynki

Grupa Operacyjna po nawiązaniu współpracy już teraz stara się promować swoją działalność. 2 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu po raz pierwszy producenci wiejskiej e-skrzynki zaprezentowali się jako grupa. Razem, ale różnorodnie – podczas degustacji pracownicy urzędu mieli okazję spróbować wyśmienitych serów, wędlin, miodów, przetworów owocowo-warzywnych. Przy okazji mogli dowiedzieć się w jaki sposób żywność ta jest wytwarzana. Każdy produkt z naszej wiejskiej e-skrzynki ma swoją historię związana z miejscem i ludźmi, którzy go wytwarzają. Poza degustacją istniała możliwość zakupu oraz zbierane były zamówienia, których realizacja odbędzie się tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, wielu uczestników wyrażało chęć systematycznego zaopatrywania się w wybrane produkty poprzez stworzoną w przyszłości platformę.

 

Po raz pierwszy w Bydgoszczy

8 kwietnia producenci z wiejskiej e-skrzynki zaprezentowali się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Wytwórcy, w tym rolnicy produkujący żywność w ramach RHD, mieli znakomitą okazję zaprezentować swoje wyroby przed szerszą publicznością. Przygotowano prezentację i degustację dla uczestników konferencji dotyczącej analiz szans i zagrożeń obszarów wiejskich na terenie województwa kujawskiego. W spotkaniu uczestniczyli m. in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Producenci po raz kolejny zebrali wiele pochlebnych ocen. Odbyła się również prezentacja dla pracowników Urzędu Wojewódzkiego. Podobnie jak w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu była możliwość zamówienia żywności, która będzie dostarczona 18 kwietnia. Zarówno dla producentów, jak i koordynatorów inicjatywy spotkania były cennym doświadczeniem, konfrontacją oczekiwań ze strony konsumentów z możliwościami ich spełnienia przez producentów. Jesteśmy przekonani, że jest to dobry kierunek i będziemy pracować nad tym, aby dostawy żywności były regularne.