Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Rolnictwo w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu
Z dniem 31 lipca 2025 roku swoją działalność rozpoczyna Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Rolnictwo w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu.
Centrum będzie prowadzić certyfikowane szkolenia branżowe skierowane do: uczniów, nauczycieli przedmiotów zawodowych (rolniczych), studentów, oraz osób dorosłych związanych z branżą rolniczą.
Więcej informacji: www.bcu-estudzieniec.pl
ulotka do pobrania: ulotka
Apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Mieszkańców Wsi, Rolników i Służb Mundurowych. ŻNIWA 2025 – WSPÓLNA SPRAWA, WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Szanowni Państwo!
Rozpoczynamy czas żniw – jeden z najważniejszych momentów w roku dla całej społeczności wiejskiej. To okres intensywnej pracy rolników, ale też troska nas wszystkich o to, by w żadnym polskim domu nie zabrakło chleba.
Przez najbliższe tygodnie pola, drogi i gospodarstwa będą tętnić innym rytmem. Traktory, kombajny, przyczepy – to codzienny obraz żniwnej rzeczywistości. Praca często zaczyna się o świcie i kończy późnym wieczorem, dlatego kieruję szczególny apel do wszystkich o zrozumienie tej sytuacji. Wyjątkowa cierpliwość i uważność w czasie żniw potrzebna jest każdemu i niech to będzie wyraz naszej troski o wspólne dobro.
Mieszkańcom Wsi – dziękuję za wyrozumiałość. Tak – hałas, ruch maszyn czy praca w nietypowych godzinach mogą być uciążliwe. Ale to właśnie dzięki temu codziennemu wysiłkowi powstaje nasz wspólny dorobek. Proszę – bądźmy w tych dniach dla siebie życzliwi, cierpliwi i wspierający.
Do Kierowców i Uczestników Ruchu Drogowego apeluję o ostrożność i empatię. Maszyny rolnicze są duże, powolne, czasem z trudem mieszczą się na wąskich drogach. Warto czasem zwolnić, przepuścić, zachować dystans. To drobne gesty, które mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa.
Policji i Straży Pożarnej dziękuję za gotowość i obecność w terenie. Wasze wsparcie, szybka reakcja i działania informacyjne mogą realnie wpłynąć na bezpieczeństwo tych żniw. Prosimy o dalsze współdziałanie i uwrażliwianie mieszkańców na trudności, które mogą się z tym wiązać. W terenie mogą pojawiać się sytuacje nietypowe, w których pomocne może okazać się dodatkowe wsparcie, takie jak organizacja dodatkowego przejazdu maszyn rolniczych na wąskich drogach, czy czasowa blokada komunikacji na drogach o wzmożonym ruchu.
I najważniejsze – Rolnikom i Ich Rodzinom życzymy siły, spokoju i dobrych zbiorów. Wasza praca ma ogromną wartość – nie tylko ekonomiczną, ale także społeczną. Nie zapominajcie jednak o tym, że Wasze bezpieczeństwo wymaga czujności i mądrych zachowań. W codziennym zmęczeniu łatwo zapomina się o podstawowych zasadach higieny pacy, takich jak zachowanie ostrożności w obsłudze maszyn rolniczych czy wprowadzanie przerw na odpoczynek. Jak co roku apeluję też do rodziców zaangażowanych w prace polowe – zadbajcie o bezpieczeństwo Waszych dzieci i nie pozwólcie na to, by czas wakacji spędzały w pobliżu maszyn rolniczych. To zawsze sytuacje niosące wysokie ryzyko tragicznych wypadków.
Wszystkich proszę o maksymalne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa. Niech Żniwa 2025 r. przebiegną w atmosferze wzajemnego szacunku i wyrozumiałości. To jest czas wytężonej pracy, ale też kolejny egzamin z naszej solidarności.
Z wyrazami szacunku
Czesław Siekierski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych
Prowadzisz gospodarstwo rolne i otrzymałeś zaproszenie do udziału w badaniu? Pamiętaj Twoja opinia ma znaczenie! Pomaga tworzyć rzetelny obraz sytuacji w rolnictwie i dostarcza cennych danych dla całego sektora.
W badaniu pytamy m.in. o:
– ocenę bieżącej sytuacji gospodarstwa
– przewidywania na kolejne miesiące
– trudności w prowadzeniu działalności rolniczej
Link do ankiety:
https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/2/badanie/69
do popbrania:
Ulotka_Badanie AK-R
50 Sesja Naukowa Komisji Fizjologii i Żywienia Zwierząt Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk
50 Sesja Naukowa Komisji Fizjologii i Żywienia Zwierząt Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk, której tematem przewodnim jest żywienie zwierząt w obliczu wyzwań współczesnego świata, Warszawa 22-24 września 2025 r. Głęboko wierzymy, że mimo naukowego charakteru konferencji okaże się ona również interesująca dla praktyków i przyczyni się do upowszechniania wiedzy wspierającej rozwój zrównoważonej produkcji. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej www.50sesja.pl
do pobrania: Zaproszenie na 50 sesję
Rolnictwo 4.0: rusza nabór dla producentów trzody chlewnej
Od 14 lipca do 27 lipca 2025 r. producenci trzody chlewnej mogą ubiegać się o wsparcie na wdrożenie w gospodarstwach rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0. Środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności można przeznaczać na inwestycje w cyfryzację i automatyzację prowadzonej produkcji.
– Rolnicy, zainteresowani zakupem innowacyjnego wyposażenia, mają czas do 27 lipca na złożenie wniosków o dofinansowanie. Inwestycje w nowoczesne rozwiązania mogą znacząco poprawić efektywność prowadzonych hodowli, dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w naborze – mówi Wojciech Legawiec, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy w ciągu roku przed rozpoczęciem naboru zgłosili urodzenie i oznakowanie od 200 do 20 000 świń. Maksymalna wysokość dofinansowania inwestycji wynosi 200 tys. zł, na które można otrzymać 50 proc. zaliczkę. Młodzi rolnicy (poniżej 41. roku życia) lub osoby prowadzące hodowlę ekologiczną mogą liczyć na 80 proc. refundacji kosztów kwalifikowanych. W przypadku pozostałych wnioskodawców refundacja została ustalona na poziomie 65 proc. Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup maszyn, sprzętu i technologii oraz instalację systemów: monitorujących dobrostan zwierząt; optymalizujących żywienie i rozród stada; kontrolujących warunki panujące w chlewni oraz automatyzujących prowadzoną produkcję.
Przypominamy, że planowane inwestycje nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o pomoc i muszą być zakończone do 31 marca 2026 r.
Wnioski o przyznanie pomocy należy składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
Więcej informacji – otwórz
Zdjęcie: AdobeStock
Wsparcie dla organizacji producentów owoców i warzyw
Do 25 lipca 2025 r. organizacje producentów mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia w ramach interwencji w sektorze owoców i warzyw. Jest to pomoc finansowana z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a nabór jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem PUE ARiMR.
Pomoc, która skierowana jest do posiadających status uznania organizacji producentów owoców i warzyw, obejmuje sześć interwencji. Spośród nich obowiązkowe są:
- Poprawa wyposażenia technicznego wykorzystywanego do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku;
- Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu;
- Badania i rozwój.
Natomiast fakultatywne to:
- Poprawa infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji, dostosowania produkcji do popytu w odniesieniu do jakości i ilości, optymalizacji kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw;
- Działania informacyjne, promocyjne i marketingowe w odniesieniu do produktów, marek i znaków towarowych;
- Wycofanie z rynku owoców i warzyw.
By móc otrzymać refundację części poniesionych kosztów, zainteresowani dofinansowaniem muszą opracować program operacyjny i realizować objęte nim działania.
Na składane wyłącznie drogą elektroniczną wioski ARiMR czeka od 26 czerwca do 25 lipca 2025 r.
Więcej informacji – otwórz
Zdjęcie: Adobe Stock
Ważna data dla hodowców zwierząt
9.07.2025
Od 1 stycznia 2026 r. system IRZplus stanie się jedynym miejscem zgłaszania wszystkich zdarzeń dotyczących bydła, owiec, kóz, świń i koniowatych. Każdy hodowca planujący dokonanie zmian w zakresie m.in. urodzenia, przemieszczenia, sprzedaży lub padnięcia zwierzęcia będzie zobowiązany do wprowadzania ich wyłącznie za pośrednictwem aplikacji. Odejście od formy papierowej zapewni uproszczenie procedur i usprawnienie obiegu informacji. Osoby, które jeszcze nie zdążyły zapoznać się z działaniem systemu e-zgłoszeń mogą skorzystać z fachowej pomocy pracowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zdjęcia Adobe Stock
Warsztaty przyrodnicze pn. „Ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach wiejskich”
Warsztaty przyrodnicze
pn. „Ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach wiejskich”,
wpisane do Planu Operacyjnego KSOW+ 2025.
9 lipca br. w Galeryjce pod Platanem w Sicienku odbyły się szóste warsztaty pn.: „Ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach wiejskich”. W spotkaniu wzięło udział 15 osób – mieszkańców obszarów wiejskich.
Warsztaty zostały przeprowadzone przez Dawida Kilona – ornitologa, podróżnika, fotografa przyrody, na co dzień wykładowcę Politechniki Bydgoskiej. Prelegent realizował wiele projektów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej, organizował wyprawy i zajęcia przyrodnicze, ponadto wydał książkę „Ptaki Kilona”, która ilustrowana jest ponad 4 tys. jego rysunków.
Podczas warsztatów zostały omówione charakterystyczne siedliska występujące w krajobrazie terenów wiejskich. Przedstawiono temat bioróżnorodności i elementy przyrody, które są cenne i bogate biologicznie. Prelegent wskazał na duże znaczenie zapylaczy w przyrodzie i przedstawił wiele przykładów praktyk przyczyniających się do poprawy ich warunków bytowania. Zwrócił także uwagę na ochronę płazów i wskazał jakie działania warto podejmować, aby przyczynić się do poprawy ich liczebności. Szczególna uwaga została poświęcona ptakom, jakie zamieszkują tereny wiejskie. Pan Dawid przedstawił wiele gatunków ptaków i wskazał na problemy przyczyniające się do spadku ich populacji. Przedstawił wiele działań i rozwiązań jakie możemy wprowadzić w swojej okolicy, aby realnie wpłynąć na warunki bytowe ptaków. Duża uwaga poświęcona była korzyściom jakie wynikają z obecności ptaków na terenach wiejskich.
Przedstawione zagadnienia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy zadawali wiele pytań, które wynikały często z ich własnych doświadczeń z ptakami w ich okolicy. Pan Dawid chętnie odpowiadał na pytania i wskazywał rozwiązania, które teraz uczestnicy będą mogli wprowadzić.
Druga część warsztatów to rysunek ptaka. Wybór padł na jerzyka, który bardzo licznie został zaobserwowany w najbliższej okolicy. Podczas pracy, bardzo dokładniej została omówiona nie tylko jego budowa, ale także przedstawiono charakterystykę gatunku i wiele ciekawostek z nim związanych. Powstały piękne prace, które każdy z uczestników zabrał ze sobą. Druga część warsztatów to także wyjście w pobliski teren, gdzie uczestnicy spotkania zaobserwowali wiele gatunków ptaków, a dzięki profesjonalnemu sprzętowi do obserwacji mogli z bliska przyjrzeć się napotkanym gatunkom.
Każdy uczestnik otrzymał także materiał promocyjny – karmnik dla ptaków. Zapewni on wsparcie dla lokalnej populacji ptaków w okresie zimowym, kiedy ptakom szczególnie trudno znaleźć pożywienie. Dla uczestników jest to pierwszy krok w działaniach na rzecz ochrony przyrody na obszarach wiejskich.
Warsztaty przyrodnicze były odpowiedzią na zapotrzebowanie edukacyjne wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Istnieje potrzeba stałego podejmowania działań w kierunku odbudowy zasobów przyrodniczych. Niezastąpiony jest przy tym aktywny udział i zaangażowanie społeczeństwa.
Opracowanie: Marta Poła KPODR w Minikowie
Zdjęcia: Marta Poła, Dawid Kilon
Warsztaty przyrodnicze współfinansowane zostały ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Operacja realizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Komunikaty ARiMr
2025
Lipiec
11.07.2025
Czerwiec
Dopłaty do materiału siewnego: wnioski są przyjmowane, wypłaty trafiają do rolników
25.06.2025
3.06.2025
Maj
5.05.2025
Kwiecień
KGW działalność ustawowa: trwa nabór, rozpoczęły się wypłaty
24.04.2025
Marzec
Wnioski i zgłoszenia dotyczące zwierząt – od nowego roku tylko drogą elektroniczną
Modernizacja gospodarstw (obszar D) – więcej czasu na realizację inwestycji
14 marca – ważna data dla ubiegających się o dopłaty dobrostanowe
13.03.2025
Luty
Wsparcie dla przetwórców z PROW 2014-2020 – ważny termin: 30 czerwca
11.02.2025
Styczeń
Współdziałanie się opłaca – do 30 stycznia czas na wnioski od organizacji i grup producentów
Do 31 stycznia pora na sprawozdania od kół gospodyń wiejskich
Dobrostan zwierząt – przypominamy: obowiązkowe szkolenie do 14 marca
Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt – start naboru 27 stycznia
13.01.2025
Tegoroczne terminy naborów wniosków w ramach PS WPR 2023-2027
3.01.2025
Rekompensaty za szkody po powodzi i deszczu nawalnym – wnioski do 31 stycznia
2.01.2025
Nawet 300 tys. zł na odtworzenie gospodarstwa po powodzi – trwa nabór
2.01.2025
2024
Grudzień
10.12.2024
Listopad
Warto tworzyć grupy i organizacje producentów – 3 grudnia rusza skierowany do nich nabór wniosków
20.11.2024
14.11.2024
Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu – trwa nabór
5.11.2024
Październik
8.10.2024
Lipiec
23.07.2024
Zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt – kolejny nabór na „Zarządzanie ryzykiem”
18.07.2024
Więcej czasu na wnioski o płatność w przypadku dwóch interwencji pszczelarskich
11.07.2024
Bioasekuracja – refundacja do 100% wydatków poniesionych przez hodowcę trzody chlewnej
3.07.2024
2.07.2024
Czerwiec
Premie dla młodych rolników – zapraszamy do składania wniosków
Trwa nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Dokumenty do są przyjmowane do 10 lipca
27.06.2024
Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF – wnioski od 27 czerwca
12.06.2024
Wsparcie dla producentów owoców i warzyw – wkrótce start naboru
6.06.2024
Maj
Pomoc krajowa dla producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych
23.05.2024
Kwiecień
Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich – 50 zł do jednego pnia, trwa nabór
Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe – nabór startuje 1 czerwca
16.04.2024
Marzec
Koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o wsparcie statutowe na 2024 rok
25.03.2024
Luty
22.02.2024
Dobrostan zwierząt: Ostatnie dni na określenie przeznaczenia bydła do opasu w IRZ
5.02.2024
Styczeń
16.01.2024
10.01.2024
Hodowcy bydła, owiec, kóz lub świń mają coraz mniej czasu na uzupełnienie danych o działalności
4.01.2024
2023
Grudzień
Zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt – kolejny nabór na „Zarządzanie ryzykiem”
29 grudnia – ostatni dzień, by ubiegać się o wsparcie na odtwarzanie potencjału produkcji rolnej
29.12.2023
Listopad
KPO: Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu – nabór od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
15.12.2023
7.11.2023
Październik
19.10.2023
Wsparcie krajowe dla producentów zbóż i roślin oleistych – nabór trwa
11.10.2023
Wsparcie krajowe dla producentów zbóż i roślin oleistych – można już składać wnioski
9.10.2023
Wrzesień
Trzy interwencje pszczelarskie – termin na złożenie wniosków o płatność wydłużony do 8 września
1.09.2023
Sierpień
Trzy interwencje pszczelarskie – 31 sierpnia ostatecznym terminem na złożenie wniosków o płatność
Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF – wnioski o dofinansowanie już od 7 września
25.08.2023
Płatność dla małych gospodarstw – sprawdź, czy to się opłaca.
11.08.2023
7.08.2023
Lipiec
6.07.2023
Czerwiec
Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D) – nabór wydłużony do 19 lipca
28.06.2023
20.06.2023
Pomoc dla producentów pszenicy i gryki – wszyscy, którzy spełnią warunki otrzymają wsparcie
30 czerwca – ostateczny termin sporządzenia spisu stanu stada świń
15.06.2023
13.06.2023
7.06.2023
Maj
Na początku czerwca start trzech naborów wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy
31.05.2023
Pomoc w sektorze zbóż i nasion oleistych – 1 czerwca rusza nabór wniosków
Modernizacja gospodarstw rolnych – 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje w obszarze D
25.05.2023
Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich – wnioski tylko do 31 maja
23.05.2023
4.05.2023
Marzec
29.03.2023
Nabory wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji pszczelarskich
24.03.2023
Wnioski na nawadnianie i fotowoltaikę – nabór przedłużony do 15 marca
1.03
Luty
Wsparcie na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami – wkrótce nabór
21.02
13.02
9.02
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – samorządy lokalne przyjmują wnioski do 28 lutego
7.02
Pomoc z PROW dla hodowców świń: czas na składanie wniosków wydłużony do 7 lutego
1.02
Styczeń
Od 6 stycznia zmiany w zasadach rejestrowania i znakowania zwierząt
Wsparcie dla KGW: czas na złożenie sprawozdań do końca stycznia
Modernizacja gospodarstw rolnych – wkrótce nabory w obszarach E (nawadnianie) i F (zielona energia)
17.01
2022
Listopad
10.11
3.11
Październik
20.10
4.10
Lipiec
12.07
8.07
Jeszcze do 14 lipca 2022 r. można ubiegać się o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw.
Inwestycje w ekosystemy leśne: wnioski można składać do 29 lipca
Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń do15 lipca 2022 r.
8.07
Czerwiec
03.06
Maj
30.05
25.05
24.05
Biznes na wsi: coraz mniej czasu na złożenie wniosku o premię
23.05
Młodzi rolnicy mają jeszcze tylko kilka dni, by starać się o 150 tys. zł
23.05
Do 100 tys. euro rocznie na tworzenie grup i organizacji producentów – nabór wystartował
4.05
Kwiecień
Przedłużony termin naboru wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej
15.04
Dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW: coraz mniej czasu na złożenie wniosku
12.04
5.04
Marzec
Już można ubiegać się o wsparcie na inwestycje w produkcję prosiąt lub nawadnianie
29.03
28.03
Pomoc dla utrzymujących lochy i prosięta – nabór wniosków trwa, a ARiMR wypłaca już wsparcie
23.03
150 tys. zł premii dla młodych rolników – start naboru wniosków
17.03
Dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok – już można składać wnioski
15.03
Modernizacja gospodarstw: dwa nabory wniosków w jednym terminie
9.03
7.03
Pomoc dla utrzymujących lochy i prosięta – na razie blisko 2 tys. wniosków trafiło do ARiMR
2.03
Luty
25.02
Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej – straty z powodu huraganu także objęte wsparciem
22.02
Styczeń